Kronika

ZZZ - Závod Zadní země

Zase jsme se jednou rozhoupali a dali dohromady čtyřčlenný tým na již tradiční roverský závod pořádaný rovery ze střediska Teplice 2. V pátek 19.4.2013 jsme proto s Myškou, Perlou a Jirkou vyrazili na tábořiště na Labské Stráni. Na trať závodu se mohli všichni vyda nejdříve s východem slunce, trasu si každý tým určuje zásadně sám podle toho, jakým způsobem chce získávat body. Nachozené kilometry hrály jen minimální roli, body bylo možné získat např. fotografováním různých míst, broděním místních toků, různými hrátkami s kokosem (ten byl pro tento ročník hlavní hvězdou). Náš tým to letos pojal výletně, takže jsme se podívali do Hřenska, na Pravčickou bránu a podívali se i na další místa Děčínska. Počasí sice nebylo nejteplejší, ale nepršelo, takže jsme si "závodní výlet" užili.

 

Mozková házená v Praze

Naše sosácká část členstva se 5.-7.4.2013 zúčastnila vzdělávací akce Skautské ochranné služby příznačně nazvané Mozková házená. A bylo si čím házet, protože akce byla zaměřena na vedení pracovních a vzdělávacích akcí (a jejich vyúčtování), takže samá náročná témata. Po akci proběhlo také jednání Sněmu SOS.

 

Lehkoatletické závody

V sobotu 6.10. se utkali skauti z celého teplického okresu v disciplínách lehké atletiky. Nečekaně dorazili také bratři a sestry z Roudnice nad Labem. Na všechny čekal krátký a dlouhý běh, skok daleký i vysoký, hod míčkem či granátem, starší kategorie pak i vrh koulí. Nejlepší výsledky z letošního již 17. ročníku Memoriálu bratra Lapáčka si můžete prohlédnout na https://tepatlet.premyslaorace.cz/zavody.php?akce=pracovat&idz=14.

 

Náborovka

Fotogalerie: https://skauti-krupka.rajce.idnes.cz/2012-09-08_naborovka/

 

1. družinové schůzky

Pomalu začal nový školní/skautský rok a s ním i pravidelné družinové schůzky jednotlivých družin. Klíšťata (včata a světlušky) se poprvé sešla v pátek 7.9., Lišky (skautky) také v pátek 7.9. a Lamy (roveři a rangers) už v pondělí 3.9. Do některých družin přibylo pár nováčků, jiným zůstalo složení stálé.

 

Pracovní porada

O víkendu 1.-2.9. se ve Šnekomyším domečku (rozuměj - v domečku našeho nejvyššího vedení :-) sešli všichni, kteří mají nebo budou mít něco společného s vedením - ať již celého našeho střediska či jen družin. Probrali jsme plány na několik příštích měsíců, rozhodli jsme, kdo co bude mít na starosti, a samozřejmě jsme i relaxovali, než se to na nás všechno nahrne.

 

Slovensko

Čtyři dospělí členové našeho střediska a jedna spřízněná skautská duše z Teplic vyrazili ve středu 4.7. za dobrodružstvím do Nízkých Tater. Ve čtvrtek 5.7. jsme si nenechali ujít návštěvu Demänovskej ľadovej jaskyně (opravdu je tam zima a led) a Demänovskej jaskyně slobody (ještě hezčí než předchozí). V pátek 6.7. jsme téměř vyčerpaní vyšplhali na Chopok (lanovku jako způsob přiblížení jsme odmítli) a cestou na Ďumbier jsme spatřili stádo kamzíků. Výhledy z hřebene byly nezapomenutelné. V závěru dne nás zastihl liják, před kterým jsme se nestačili schovat (ani nebylo kam), a nakonec jsme skončili v útulně pro 5 lidí, kde jsme se slovenskými dobrovolnými hasiči přečkali noc ve 12 lidech. V sobotu 7.7. nás čekala už jen cesta do Liptovského Mikuláše a návrat do vlasti.

 

Schůzka na bruslích

V pátek 8.6. se vlčata a světlušky postavili na brusle a užili si netradiční schůzku. Pádů bylo málo, a i když nás párkrát pokropila dešťová přeháňka, odpoledne bylo prima.

 

Noční služba

18.-20.5.2012 jsme strávili dvě noci hlídáním stanů a vybavení krupským raketomodelářům na Srbičáku, což je návrší kousek za průmyslovou zónou směrem na Modlany. Kvůli maturitám to tentokrát byla akce vedení, takže oba večery se grilovaly různé pochutiny a sobotní večer jsme doplnili sledováním hokejového mistrovství světa a krátkou střediskovou radou. Akce se "celonočně" zúčastnil Šnek, Myška, Hrošík a Krysař, v sobotu večer se nakrátko objevil i Švadlenka, takže v podstatě kompletní vedení střediska.

První noc byla celkem zima, takže jsme využili toho, že nebylo téměř co hlídat, asi ve 2 ráno se rozlezli do stanů, ve kterých leželo alespoň něco, a spokojeně se zachumlali do spacáků. Ze soboty na neděli vybavení přibylo, stoupla i teplota, takže hlídání bylo výrazně příjemnější. I tak jsme se ale snažili vyspat, abychom přes den během závodů nezacláněli a mohli se doma věnovat jiné práci.

 

Horní hrad

Stejně jako každoročně jsme i tentokrát v období Velikonoc (tentokrát tedy týden po) navštívili Horní hrad neboli Hauenštejn. Když jsme v pátek večer přijeli, udělali jsme si něco k snědku (nemohla chybět tradiční čínská polévka) a šli si projít hrad. V sobotu byla na práci brigáda, rozdělili jsme se na dvě skupiny a pomáhali s prácemi okolo hradu. V neděli jsme mj. naplno využili náš nový střediskový foťák a fotili, co se dalo! :) Zkoušeli jsme makro, časování,... a můžu říct, že nás to strašně bavilo, takže fotek z tábora a dalších akcí bude vážně moc.

Fotogalerie: skauti-krupka.rajce.net/2012-04-13,15_Horni_hrad

 

Velikonoční vafle

Skautky a roveři opět přemluvili vedení, aby je vzali pod svou střechu a nakrmili je vaflemi. Takže bylo využito předvelikonoční volno, abychom si užili konzumaci této laskominy - tentokrát v opravdu sváteční podobě, s jahodami, šlehačkou nebo javorovým sirupem. Olizovali jsme se až za ušima.

 

Blouďák

O víkendu na přelomu března a dubna jsme zavítali do Ústí nad Labem na tradiční hru neštěmických skautů - na již 22. ročník Aprílového blouďáku. V sobotu nás čekala celodenní hra v okolí krajského města, letos na téma Staré pověsti české. Ačkoli počasí příliš nepřálo, žádná z 15 družin se nenechala odradit a zvládla s většími či menšími úspěchy připravené nástrahy. Tři nejlepší čekala sladká odměna  podobě dortu.

Fotogalerie: skauti-krupka.rajce.idnes.cz/2012-03-30%2C01_Bloudak/

 

ČinVík

Vedoucí z našeho střediska se o víkendu 16.-18.3. zúčastnili setkání vůdců z teplického okresu, tentokrát v Srbsku u Berouna. Hlavní náplní byl odpočinek v různých podobách - dostatečný spánek, lezení po skalách, sobotní výlet na Karlštejn a Ameriku, stolní hry. Bylo to fajn a všichni už se těší na další ročník.

Fotogalerie od Prófy: jiristojdl.rajce.idnes.cz/Cinvik_na_Kornu/ 

a od Lenki: plus.google.com/photos/112778703990575164194/albums/5722114697078681185?authkey=CK3LlfvxtNmnqgE&banner=pwa&gpsrc=pwrd1#photos/112778703990575164194/albums/5722114697078681185

 

22. družinovka Lišek

"Co pro tebe znamená skauting?" Přesně na tuto otázku jsem se zeptala holek na páteční schůzce skautek. A výsledek můžete vidět zde. (velikost slov je odvozena od toho, kolikrát se na papíře objevilo - kromě samotného 'skautingu', ten má funkci nadpisu)

 

Harry Potter ve Strakách

Roverská družina Lamy přijela do Strak na promítání 1. dílu Harryho Potttera, který chce využít jako téma ke své celoroční hře. Součástí promítání byla i čajovna a konzumace různých dobrůtek, druhý den pak menší brigádička v domě hostitelů.

 

MEDIASOS

Během prvního březnového víkendu se pár roverů (Jirka, Ruĝa, Doksy a Šnek) zúčastnilo vzdělávací akce s názvem "Mediasos" (pod záštitou Skautské ochranné služby - SOS - www.soska.org). Náplní v pořadí již druhého víkendu byla práce s fotkami, zpracování videí, zálohování dat, typologie osobnosti, rétorika, komunikace a mj. také prezentace našich nově vzniklých společností (všechno samozřejmě v teoretické rovině) - "Toulky.cz", "Šest a půl lemouna", "Media Grunt" a "Houmlink.cz".

 Ale nejsme v cíli! - Čeká nás ještě 3.víkend.... :-)

 

Den sesterství

V sobotu 11. února 2012 jsme se zúčastnily s teplickými děvčaty v jejich klubovně oslav Dne sesterství - celosvětového svátku skautek a světlušek. A protože letošním tématem Dne zamyšlení, jak se také tomuto dni říká, bylo "Společně zachráníme planetu", povídaly jsme si o třídění odpadů, hrály hry s touto tematikou, ale hlavně jsme si užívaly setkání s ostatními skautskými sestřičkami.

undefined

Filmová schůzka

3. února 2012 se konala netradiční schůzka Lišek - tentokrát ve znamení filmu "Já, padouch". K dobré náladě při sledování přispěl i čaj a donesené dobroty.

 

Betlémské světlo

Betlémské světlo k nám putuje až z dalekého Betléma ve státě Izrael. Je symbolem lásky, pomoci bližním, radosti, vánočního zklidnění, pohody... prostě všeho dobrého, co bychom chtěli druhým dát. Proto také i my každý rok rozdáváme Betlémské světýlko lidem, kteří si chtějí užít pohodu Vánoc. Naše tradiční stanoviště jsou na klubovně a samozřejmě na hřbitově, kam mnoho lidí přijde v čase vánočním vzpomenout na své bližní, kteří už s nimi nemohou být.

O historii Betlémského světla, o jeho cestě Českou republikou i o akcích s rozdáváním Světla spojených si můžete přečíst na https://www.betlemskesvetlo.cz/.

Fotogalerie: https://skauti-krupka.rajce.idnes.cz/201-12-24_Betlemske_svetlo/

 

Vánoční besídka

Jako každý rok i nás čekala vánoční besídka plná zábavy. Na naše poměry jsme se sešli docela v hojném počtu, resp. družina Lišek a družina Lam měly 100% účast! S holkami jsme měly připravené pásmo soutěží, takže jsme nejdřív příchozí rozdělily do dvou týmů - "Mlčky" a "Lavoři". Jako první si zahráli na Popelku, kde přebírali luštěniny. A další na pořadu bylo "Riskuj!" .... A kdo že vyhrál? LAVOŘI! Potom jsme si zazpívali pár písniček a vrhli se na rozdávání dárků. Skautský Ježíšek byl tentokrát bohatý :) Třeba na středisko nám přinesl naší oblíbenou hru MOZEK (né že bychom ho potřebovali...), za kterou jsme byli velice rádi :)

Fotogalerie: https://skauti-krupka.rajce.idnes.cz/2011-12-23_Vanocni_besidka/

 

Tvůrčí den

V sobotu 10.12. jsme se zúčastnili Tvůrčího dne, kteří pořádali tepličtí skauti. Vyzkoušeli jsme si např. tvoření svíček, výrobu náušnic, vypalování do dřeva, výrobu svíček či tvoření postaviček z oříšků. Ač nás bylo málo, akci jsme si užili.

Fotogalerie: kiliel.rajce.idnes.cz/Tvurci_den_10.12.2011/

 

13 klíčů

V sobotu 5. listopadu jsme se s Liškami vydaly do Teplic, kde zdejší skauti pořádali již tradiční akci "13 klíčů .... aneb šifra mistra architekta Maxe Loose von Losimfeldta". Po městě bylo ukryto celkem 13 klíčů, které jsme ale mohly najít pouze poté, co jsme rozluštily dané šifry. Většina šifer byla obtížnějších, takže jsme mohly využít nápovědu - kterou jsme ale zase musely nejdřív najít :) Takže z toho vznikl pochod z jednoho konce Teplic na druhý. V dobrý výsledek jsme nevěřily, ale byly jsme mile překvapeny, když vyhlásili, že ".... Lišky skončily na 3. místě!" :)

Fotogalerie: https://liskykrupka.rajce.idnes.cz/13_klicu/